AI'12 Conference Program

Workshops & Tutorials


Tuesday 4 December


TIME ROOM
Henry Lawson 1
ROOM
Henry Lawson 2
ROOM
Dorothea Mackellar
ROOM
Banjo Paterson
9:00-10:30

Coffee break

11:00-12:30
Workshop: Eigth Australasian Ontology Workshop

Workshop: Second Australian Workshop on Artificial Intelligence in Health (AIH 2012)
Workshop program

Workshop: New Trends of Computational Intelligence in Health Applications

Tutorial: Multimedia Information Extraction: Methods and Applications
Speaker: Sri Krishnan

12:30-2:00 Lunch
2:00-3:30

Coffee break

4:00-5:30
Workshop: Eighth Australasian Ontology Workshop (continued)

Workshop: Second Australian Workshop on Artificial Intelligence in Health (AIH 2012) (continued)

Workshop: A Semantic Reasoning Approach to Data Linkage for Optimised Clinical Risk Management

Tutorial: Discrete Non-parametric Methods for Machine Learning and Linguistics
Speaker: Wray Buntine



Technical Program


Wednesday 5 December


TIME ROOM
Henry Lawson
ROOM
Thomas Keneally
9:15-9:30 Opening ceremony
9:30-10:30 Invited talk: Joseph Halpern, Constructive Decision Theory: Decision Theory with Subjective States and Outcomes
Chair: Michael Thielscher

Coffee Break
11:00-12:20 Agent-based and Multi-agent Systems
Chair: Mathieu Serruier

Measuring the Performance of Online Opponent Models in Automated Bilateral Negotiation
Tim Baarslag, Mark Hendrikx, Koen Hindriks and Catholijn Jonker

Optimistic Agents are Asymptotically Optimal
Peter Sunehag and Marcus Hutter

An Enhanced Multi-Agent System with Evolution Mechanism to Approximate Physarum Transport Networks
Yuheng Wu, Zili Zhang, Yong Deng, Huan Zhou and Tao Qian

Hierarchical Multi-Agent Distribution Planning
Tony Allard and Slava Shekh

Knowledge Representation and Reasoning 1
Chair: Kewen Wang

A Delayed Splitting Bottom-Up Procedure for Model Generation
Kiyoshi Akama and Ekawit Nantajeewarawat

A Goal-Oriented Algorithm for Unification in ELHR+ w.r.t. Cycle- Restricted Ontologies
Franz Baader, Stefan Borgwardt and Barbara Morawska

Normal Modal Preferential Consequence
Arina Britz, Thomas Meyer and Ivan Varzinczak

Trust in Context
Abhaya Nayak

Lunch
1:30-3:10 Machine Learning 1
Chair: John Thornton

Approximate document outlier detection using Random Spectral Projection
Mazin Aouf and Laurence Park

Exploration / Exploitation Trade-off in Mobile Context-Aware Recommender Systems
Djallel Bouneffouf, Amel Bouzeghoub and Alda Lopes Gancarski

Simultaneous Interval Regression for K-Nearest Neighbor
Mohammad Ghasemi Hamed, Mathieu Serrurier and Nicolas Durand

Kernel-Tree: Mining Frequent Patterns in a Data Stream based on Forecast Support
David Tse Jung Huang, Yun Sing Koh, Gillian Dobbie and Russel Pears

An Empirical Comparison of Two Common Multiobjective Reinforcement Learning Algorithms
Rustam Issabekov and Peter Vamplew

Planning and Scheduling
Chair: Randy Goebel

Generating Project Plans for Data Center Transformations
Amrit Lal Ahuja and Girish Palshikar

Planning with Action Prioritization and New Benchmarks for Classical Planning
Kamalesh Ghosh, Pallab Dasgupta and S. Ramesh

Efficient Solution of Capacitated Arc Routing Problems with a Limited Computational Budget
Min Liu and Tapabrata Ray

Block-Structured Plan Deordering
Fazlul Hasan Siddiqui and Patrik Haslum

Automatic Construction of Invariant Features Using Genetic Programming for Edge Detection
Wenlong Fu, Mark Johnston and Mengjie Zhang

Coffee Break
3:40-5:00 Robotics
Chair: Abhaya Nayak

A Novel Approach to Ball Detection for Humanoid Robot Soccer
David Budden, Shannon Fenn, Josiah Walker and Alexandre Mendes

Analysis of Cluster Formation Techniques for Multi-Robot Task Allocation using Sequential Single-Cluster Auctions
Bradford Heap and Maurice Pagnucco

On-Line Model-based Continuous State Reinforcement Learning Using Background Knowledge
Bernhard Hengst

An Evolutionary Approach for the Design of Autonomous Underwater Vehicles
Khairul Alam, Tapabrata Ray and Sreenatha G. Anavatti

Applications 1
Chair: Kevin Korb

Predicting Shellfish Farm Closures with Class Balancing Methods
Claire D'Este, Ashfaqur Rahman and Alison Turnbull

Automatic Han Chinese Folk Song Classification Using Extreme Learning Machines
Suisin Khoo, Zhihong Man and Zhenwei Cao

People-to-People Recommendation Using Multiple Compatible Subgroups
Yang Sok Kim, Ashesh Mahidadia, Paul Compton, Alfred Krzywicki, Wayne Wobcke, Xiongcai Cai and Michael Bain

Automatic Scoring of Erythema and Scaling Severity in Psoriasis Diagnosis
Juan Lu, Ed Kazmiercazk, Jonathan Manton and Rodney Sinclair

5:00-6:00 Conference reception
Venue: Conference hotel


Thursday 6 December


TIME ROOM
Henry Lawson
ROOM
Thomas Keneally
9:30-10:30 Invited talk: Mary O'Kane, AI in Australia - Early Days & Current Impact
Chair: Maurice Pagnucco

Coffee Break
11:00-12:20 Applications 2
Chair: Alexandre Mendes

A Multi-Neuronal Ensemble Technique for the Classification of Masses in Digital Mammograms
Peter Mc Leod and Brijesh Verma

Rened Distractor Generation with LSA and Stylometry for Automated Multiple Choice Question Generation
Josef Robert Moser, Christian Guetl and Wei Liu

A New Genetic Algorithm for Simplified Protein Structure Prediction
Mahmood A Rashid, Md Tamjidul Hoque, M.A.Hakim Newton, Duc-Nghia Pham and Abdul Sattar

Generating Realistic Online Auction Data
Sidney Tsang, Gillian Dobbie and Yun Sing Koh

Knowledge Representation and Reasoning 2
Chair: Franz Baader

Complex Analogies: Remarks on the Complexity of HDTP
Robert Robere and Tarek Richard Besold

A general representation and approximate inference algorithm for sensing actions
Hanne Vlaeminck, Joost Vennekens and Marc Denecker

Systematicity, accessibility, and universal properties
Bill Wilson and Steven Phillips

RDL: Enhancing Description Logic with Rules
Yi Zhou and Yan Zhang

Lunch
1:30-3:10 Machine Learning 2
Chair: Wray Buntine

A Comparative Study of Sampling Methods and Algorithms for Imbalanced Time Series Classification
Guohua Liang and Chengqi Zhang

Signal Selection for Sleep Apnea Classification
Yashar Maali and Adel Al-Jumaily

Minimum Message Length Inference and Mixture Modelling of Inverse Gaussian Distributions
Daniel Schmidt and Enes Makalic

A Probabilistic Least Squares Approach to Ordinal Regression
P.K. Srijith, Shirish Shevade and S. Sundararajan

Bagging Ensemble Selection for Regression
Quan Sun and Bernhard Pfahringer

Evolutionary Computation 1
Chair: Philip Hingston

Genetic Programming for Biomarker Detection in Mass Spectrometry Data
Soha Ahmed, Mengjie Zhang and Lifeng Peng

Unsupervised Learning of Mutagenesis Molecules Structure Based on An Evolutionary-Based Features Selection in DARA
Rayner Alfred, Irwansah Amran, Yu Beng Leau and Soo Fun Tan

Inference of a Phylogenetic Tree: Hierarchical Clustering versus Genetic Algorithm
Glenn Blanchette, Richard O'Keefe and Lubica Benuskova

A Dimension Reduction Approach to Classification Based on Particle Swarm Optimisation and Rough Set Theory
Liam Cervante, Bing Xue, Lin Shang and Mengjie Zhang

A Self-adaptive Differential Evolution Algorithm With Constraint Sequencing
Md Asafuddoula, Tapabrata Ray and Ruhul Sarker

Coffee Break
3:40-4:20 Computer Vision
Chair: Bernhard Hengst

An Abstract Deep Network for Image Classification
Anthony Knittel and Alan Blair

A dynamic approach for detecting naturalistic affective states from facial videos during HCI
Hamed Monkaresi, M. S. Hussain and Rafael A. Calvo

Constraints and Search 1
Chair: Thomas Meyer

The RegularGcc Matrix Constraint
Ronald De Haan, Nina Narodytska and Toby Walsh

A Method to Avoid Duplicative Flipping in Local Search for SAT
Thach-Thao Duong, Duc-Nghia Pham and Abdul Sattar

4:20-5:20 Panel: AI in Australasia - the Past Twenty-Five Years
Chair: Chengqi Zhang
Panelists: Michael Georgeff, Ray Jarvis, John Lloyd, Mary O'Kane, Ross Quinlan

6:30-9:00 Award presentations and Conference dinner
Venue: Nick's Bar & Grill Restaurant, The Promenade, King St Wharf



Friday 7 December


TIME ROOM
Henry Lawson
ROOM
Thomas Keneally
9:30-10:30 Invited talk: Mamoru Kaneko, Epistemic Logic and Inductive Game Theory
Chair: Simeon Simoff

Coffee Break
11:00-12:20 Game Playing
Chair: Alan Blair

An Efficient Adversarial Learning Strategy for Constructing Robust Classification Boundaries
Wei Liu, Sanjay Chawla, James Bailey, Christopher Leckie and Ramanohanorao Kotagiri

Opponent's Style Modeling Based on Situations for Bayesian Poker
Ruobing Li, Wenkai Li, Lin Shang, Yang Gao and Mengjie Zhang

Game Designers Training First Person Shooter Bots
Michelle McPartland and Marcus Gallagher

Games with Ambiguous Payoffs and Played by Ambiguity and Regret Minimising Players
Wei Xiong, Xudong Luo and Wenjun Ma

Uncertainty in AI
Chair: Bernhard Pfahringer

A Novel D-S Theory Based AHP Decision Apparatus under Subjective Factor Disturbances
Wenjun Ma, Xudong Luo and Wei Xiong

MML Logistic Regression with Translation and Rotation Invariant Priors
Enes Makalic and Daniel Schmidt

Probabilistic Model-Based Assessment of Information Quality in Uncertain Domains
Steffen Michels, Marina Velikova and Peter Lucas

Causal Discovery of Dynamic Bayesian Networks
Cora Beatriz Perez-Ariza, Ann Nicholson, Kevin B. Korb, Steven Mascaro and Chao Heng Hu

Lunch
1:30-3:10 Evolutionary Computation 2
Chair: Zili Zhang

Evolving Plastic Neural Networks for Online Learning: Review and Future Directions
Oliver Coleman and Alan Blair

A Multimodal Problem for Competitive Coevolution
Philip Hingston, Ranjeet Tirtha, Martin Masek and Chiou-Peng Lam

XCSR with Computed Continuous Action
Muhammad Iqbal, Will Browne and Mengjie Zhang

A Memetic Algorithm for Efficient Solution of 2D and 3D Shape Matching Problems
Mohammad Khan and Tapabrata Ray

Local Search in Parallel Linear Genetic Programming for Multiclass Classification
Aaron Scoble, Mark Johnston and Mengjie Zhang

Information Retrieval
Chair: Peter Eklund

Query Expansion Powered by Wikipedia Hyperlinks
Carson Bruce, Xiaoying Gao, Peter Andreae and Shahida Jabeen

Constrained Grouped Sparsity
Yi Guo, Junbin Gao and Xia Hong

Reverse Active Learning for Optimising Information Extraction Training Production
Dung Nguyen and Jon Patrick

Adopting Relevance Feature to Learn Personalized Ontologies
Yan Shen, Yuefeng Li and Yue Xu

Towards Domain Independent Why Text Segment Classification Based on Bag of Function Words
Katsuyuki Tanaka, Tetsuya Takiguchi and Yasuo Ariki

Coffee Break
3:40-5:00 Machine Learning 3
Chair: Mengjie Zhang

Fixed Frame Temporal Pooling
John Thornton, Linda Main and Andrew Srbic

DIKEA: Domain-Independent Keyphrase Extraction Algorithm
David X. Wang, Xiaoying Gao and Peter Andreae

Evolving Event Detector in Multi-channel Sensor Data
Feng Xie, Andy Song and Vic Ciesielski

Improving Classification Accuracy on Uncertain Data by Considering Multiple Subclasses
Lei Xu and Edward Hung

Constraints and Search 2
Chair: Abdul Sattar

On the Violation of Circuits in Decomposable Negation Normal Form
Lucas Bordeaux and Nina Narodytska

Anytime Algorithms for Biobjective Heuristic Search
Priyankar Ghosh, Partha Chakrabarti and Pallab Dasgupta

ICHEA for Discrete Constraint Satisfaction Problems
Anurag Sharma and Dharmendra Sharma

Anytime Column Search
Satya Gautam Vadlamudi, Piyush Gaurav, Sandip Aine and Partha Pratim Chakrabarti